نتیجه حمله آمریکا به عراق چه بود؟

اکثر عراقی ها (54 %) معتقدند که در نتیجه جنگ آمریکا در عراق، نه آمریکا و نه عراق ، بلکه ایران همسایه سود برد

 

اکثر عراقی ها (54 %) معتقدند که در نتیجه جنگ آمریکا در عراق، نه آمریکا و نه عراق ، بلکه ایران همسایه سود برد.

نتایج نظرسنجی ازافکار عمومی که توسط سرویس تحلیلی « زوگبی» و کمپانی « جیزی آنالیتیکس» در عراق به انجام رسید گواه این امر است.

پروفسور ولادیمیر ساژین این موضع را مورد تفسیر قرار می دهد. جنگ هشت ساله به پایان رسید. حال می توان دست به جمعبندی زد و نه فقط در شمارش کشته شدگان و مجروحان از هر دو طرف، بلکه از لحاظ حساب کردن ضررهای مالی و مادی. تمام اینها اهمیت دارند. اما نکته مهمتر تغییر در وضعیت ژئوپلیتیک است که به عقیده تعدای از تحلیلگران می تواند باعث بروز جنگ ها و تلفات جدید شود.

الکساندر واویلوف، پروفسور آکادمی دیپلماتیک در اینباره نظر خود را بیان کرده گفت: خروج نهایی آمریکایی ها ار عراق صورت گرفت. در ایالات متحده حرف های زیادی در باره پیروزی و ایجاد عراق دمکرایک زده می شود. اما واقعیت گویا، اینگونه ارزیابی های خوش بینانه را عقب می راند.

در حال حاضر جهانیان درک می کنند که ایالات متحده با ورود به خاک عراق مرتکب چه اشتباه استراتژیکی شده است. بان ابودی رژیم منفور صدام حسین و از هم پاشیدن ثبات نسبی در کشور که با روش های حتی می توانیم بگوئیم دیکتاتوری برقرارشده بود، آمریکایی ها، نهایتا نتوانستند با واقعیات جامعه اسلامی آنجا کنار آمده و آن را درک کنند. جامعه ای که با تفاوت ها و اختلافات قومی ، مذهبی و اقتصادی ازهم متمایز می شوند. حمله آمریکا به عراق و عملیات آتی ایالات متحده در این کشور باعث تعمیق این اختلافات شد و بروز مسائل جدی را در آن کشور و سراسر منطقه موجب شده است. مفهوم دکترین آمریکا – صادرات « دمکراسی به سبک آمریکایی» باصطلاح به خاور نزدیک بزرگ – دروغ از آب درآمد. ناگهان معلوم شد که نهادهای دمکراتیک در شرایط فقدان جامعه مدنی یا ترامپلینی برای پرش رادیکالها به سکوی قدرت است و یا آنطور که در نوار غزه رخ داد ، راهی بسوی هرج ومرج و جنگ داخلی است که ما در عراق شاهد آنیم.

علاوه بر آن، تار ومار کردن عراق صدامی توسط آمریکایی ها ( دشمن قسم خورده جمهوری اسلامی ایران) امکان منحصربفردی برای ایران فراهم کرد تا آرزوی دیرینه خود – سوپرابرقدرت شدن منطقه – را جامه عمل بپوشاند، از جمله به حساب افزایش نفوذ بر اوضاع کشورهای همسایه. عراق روشن ترین نمونه است.

بنا به ارزیابی های تقریبی حدود 60 درصد مسلمانان عراق شیعه هستند. در زمان حکومت صدام حسین ، شیعیان عملاً از ساختارهای قدرت کنار زده شده بودند و حال، آنها یک نیروی سیاسی قدرتمند می باشند. سیاستمداران سنی، همکاران شیعه خود را متهم به آن می کنند که آنها قدرت را غصب کرده و به نفع ایران عمل می کنند. تهران از سوی خود، موضع متعادل را اعلام کرده و خود را به عنوان تضمین ثبات داخلی در عراق نشان می دهد. اما پیداست که این نکات، هیچ کس را در عراق و یا فراسوی مرزهای آن فریب نمی دهد.

رشد نفوذ ایران در عراق فقط باعث نگرانی اعراب سنی نمی شود، بلکه همدینان آنها در منطقه و به ویژه در عربستان سعودی را نگران می سازد. در عربستان سعودی بارها اعلام کرده اند که در صورت تشدید درگیری بین سنی ها و شیعیان عراق ، پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق، می توانند از سنی های عراق حمایت مالی بکنند.

در حال حاضر، در اراضی عراق مبارزه شدیدی جریان دارد که می توان آن را « جنگ سرد» بین دو مرکز اسلامی نامید – شیعیان ایران و سنی های عربستان سعودی. این امر حامل پیامدهای غیر قابل پیش بینی خواهد بود که می تواند از فروپاشی یکپارچگی کشور عراق شروع شود و به جنگ داخلی بیانجامد که بعد به سراسر منطقه گسترش خواهد یافت.

یوگتی ساتانوفسکی رئیس انستیتوی خاور نزدیک در این باره گفت: عامل شیعه در عراق کنونی، آشکارا قوی تر از سنی هاست. ایران در صحنه سیاسی عراق، از عربستان سعودی وزین تر است. این اختلاف تا حدی شدید است که آینده عراق پس از خروج نیروهای آمریکایی زیر علامت سئوال می رود. اگر عراق از حالت یک کشور واحد عربی خارج شود و در چارچوب جنگ داخلی « همه بر علیه همه» به بخش هایی که اکنون نمی توان گفت چه نوع خواهند بود، تقسیم شود ، اینگونه چرخش حوادث تا حد زیادی پیامد تصادم منافع تهران و الریاض خواهد بود.

این جمعبندی عینی جنگ آمریکا در عراق است که درها را برای آقایی کردن ایران در منطقه می گشاید. تصادفی نیست که در آمریکا به تلخی شوخی می کنند که « جنگ آمریکا در عراق به پایان رسید – ایران برنده شد».
صدای روسیه

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Find Brand New Free Sprint Phones. | Thanks to Current Mortgage Rates, Credit Card Offers and Credit Repair